Namens de Vereniging Nederland China (VNC) heeft voorzitter Monique Knapen recent, samen met VNC-leden Robert van Kan en Frank Yang, gesprekken gevoerd met Tweede Kamerleden die betrokken zijn bij de China-commissie binnen de vaste Kamercommissie Buitenlandse Zaken.
Met deze gesprekken wil de VNC bijdragen aan de verdere versterking van kennis over China binnen politiek en samenleving. De vereniging ziet het als haar maatschappelijke rol om expertise, praktijkervaring en genuanceerde inzichten over China beschikbaar te maken voor beleidsmakers en andere stakeholders.
China op de kennisagenda van de Tweede Kamer
China staat sinds 2023 op de kennisagenda van de Tweede Kamer. De veranderende en groeiende rol van China – economisch, technologisch en geopolitiek – maakt het onderwerp steeds relevanter voor Nederland en Europa.
De vaste Kamercommissie Buitenlandse Zaken besloot tijdens de strategische procedurevergadering van 1 april 2026 om China opnieuw als belangrijk thema op de kennisagenda op te nemen. Hiervoor werd een speciale voorbereidingsgroep ingesteld met Kamerleden van verschillende politieke partijen.
In de afgelopen jaren organiseerde de commissie onder meer gesprekken met internationale experts en werkbezoeken aan onder andere Berlijn, Londen en Stockholm om meer inzicht te krijgen in hoe andere landen hun China-beleid vormgeven.
Constructieve gesprekken
Namens de VNC vonden eerste kennismakingsgesprekken plaats met Tweede Kamerleden Tom van der Lee (PRO) en Michiel Hoogeveen (JA21). Hoewel beide politici vanuit verschillende politieke perspectieven naar China kijken, verliepen de gesprekken open, constructief en in een positieve sfeer.
Tijdens de gesprekken stelde de VNC haar missie en activiteiten voor. Daarbij werd benadrukt dat veel VNC-leden vanuit hun professionele en persoonlijke ervaring diepgaande kennis hebben van China en graag willen bijdragen aan een beter geïnformeerde dialoog over China in Nederland.
Beide Kamerleden onderstreepten het belang van dialoog, kennisdeling en wederzijds begrip. Ook werd het belang erkend van organisaties zoals de VNC, die vanuit maatschappelijke betrokkenheid bijdragen aan een genuanceerd beeld van China.
De VNC kijkt uit naar verdere contacten met de Kamercommissie en hoopt ook in de toekomst een constructieve bijdrage te kunnen leveren aan de kennisuitwisseling over China.
Wordt vervolgd.